Връчиха наградата за литературна критика „Нешо Бончев“
Националната награда за литературна критика „Нешо Бончев“ беше връчена на 6 април на тазгодишния й носител – литературният критик и журналист Иван Димитров – Гранитски.
Събитието се състоя в Исторически музей-Панагюрище и постави кулминацията на тазгодишните Бончеви празници. Празничният ден премина под знака на 140-годишнината от рождението на Елин Пелин.
Своето проучване за непознатите ученически години на писателя, малка част от които са протекли в панагюрската гимназия, презентираха учениците от 11 „б“ клас, на СУ „Нешо Бончев“ – Петър Терзийски, Димитър Цветанков, Ива Тричкова, Константин Цветков и Десислава Ботева.
Проф. Симеон Янев, също носител на престижната награда за литературна критика, представи в резюме тазгодишният носител Иван Димитров-Гранитски. „Един многолик български литературен творец и културен деец. Той е един от най-изявените и популярни хора на културата в последните трийсетина години. Няма съмнение, че той може да бъде наречен един истински патриот, истински родолюбец. Патриот, създаден от Вазов и с Вазовска страст”, каза проф. Янев преди да връчи приза.
„За мен е висока чест и приемам с голямо вълнение тази награда”, сподели Иван Гранитски и подчерта: „Добрата литературна критика е един от най-висшите жанрове. Тя е и философия, социология, обществени науки, и във висока степен художество, текст, зареден с високи естетически, художествени и научни достойнства, и Нешо Бончев полага началото именно на такъв тип критика, затова ние го наричаме първия професионален литературен критик”. Гранитски дари на СУ „Нешо Бончев“ около 50 книги на ръководеното от него издателство „Захари Стоянов” и отправи покана към панагюрското школо творби на бончевци да бъдат поместени в списание „Везни”, първите броеве от което също бяха предоставени на панагюрската гимназия.
Наградата за литературна критика и преводаческа дейност на името на Нешо Бончев е единствена в България и се присъжда за принос в съвременната българска литературна критика, като израз на обществено признание. Съгласно статута за определяне на носителя на наградата, носителят на приза получава плакет, грамота и парична награда, осигурени от Община Панагюрище.
Иван Гранитски връчи наградите на победителите в традиционния поетичен конкурс „Младите дарования на СУ „Нешо Бончев“ – Виктория Гарноева, Георги Динков, Иван Бондар, Атанас Китов, Светла Георгиева, Габриела Петрова, Стиляна Караджова, Стоян Иванов, Нора Калпакова и Николай Петришки.
Първите носители на новоучредената награда „Ученик на месеца” станаха Дарина Машева, Ангел Пъков, Велизара Бобекова и Станислав Матанов от 2 „в“ клас, с класен ръководител Виолета Авелова.
Половин час преди церемонията по връчването на Националната награда за литературна критика, бончевци представиха художествен етюд “Надиграване” по “Ветрената мелница”, който пренесе гостите на празника в магията на Елин-Пелиновите разкази.
В галерията на Градския исторически музей беше открита изложбата “Под манастирската лоза” с картини на ученици и учители от училището. Средствата от откупените картини ще бъдат дарени на СУ „Нешо Бончев“ за изграждането на природен център „Спирала на живота“, който ще заработи в началото на учебната 2017/2018 година.Проектът е финансиран от Фондация Америка за България по Програмата „Училища на бъдещето“ за изграждане на модерна образователна среда. За Центъра ФАБ е дарила 150 хил. лв., а останалата част от средства за Проекта ще бъдат събрани от училищната общност.
Изключително впечатлен от изложбата, Иван Гранитски закупи три от картините в експозицията. Той стана горд собственик на творби на Анастасия Лулчева, София Николаева и художника Нистор Хаинов.
Oborishte.bg