Връчиха наградата за литературна критика „Нешо Бончев“ на Анжела Димчева /видео/

Кметът на община Панагюрище Желязко Гагов връчи Националната награда за литературна критика и преводаческа дейност „Нешо Бончев” на тържествена церемония на 27 март в Театър Дом-паметник. Церемонията е кулминацията на традиционните изяви на СУ „Нешо Бончев”, посветени на патронния празник на гимназията.

Тазгодишният носител на престижното отличие е Анжела Димчева.

Градоначалникът Гагов отправи поздрав по случай бончевите празници, след което връчи приза на Димчева с пожелание за нови успехи. Съгласно статута за наградата, тя получи плакет, грамота и парична награда, осигурени от Община Панагюрище.

Анжела Димчева благодари на журито за присъдената награда, на общинското ръководство и на цялата общественост в град Панагюрище за благородната мисия да организира тези празници и да връчва вече 17 пъти наградата „Нешо Бончев“.

Националната награда „Нешо Бончев” се присъжда от 2009 г. от Община Панагюрище и Министерство на културата за принос в съвременната българска литературна критика като израз на обществено признание. Сред нейните носители през годините са Ивайло Христов, Димитър Танев, Петър Велчев, Благовеста Касабова, Симеон Янев, Боян Ангелов, Катя Зографова, Панко Анчев, Иван Гранитски, Чавдар Добрев. проф. д.ф.н. Симеон Хаджикосев, проф.Ваня Добрева…

Сред официалните гости на тържествената церемония на 27 март бяха председателят на Общински съвет – Панагюрище Иван Лалов, общински съветници, председателят на Съюза на българските писатели Боян Ангелов.

Анжела Димчева е поетеса, журналист, литературен критик, редактор. Магистър по българска филология и английски език (СУ), доктор по наукознание (УниБИТ). Има над 1300 публикации в 30 издания. Автор е на 8 книги: 6 стихосбирки и 2 сборника – „И критиката е любов” (статии, рецензии, интервюта) и „Игли в съня” (лирични фрагменти). Две нейни книги са издадени в Украйна в превод на Виктор Мелник. Най-новата й стихосбирка  „Дубльор за Ада” е билигва издание (български/английски език, 2019, изд. „Български писател”).

Творбите ѝ са преведени и публикувани на руски, немски, английски, полски, италиански, испански, шведски, украински, сръбски, гръцки, арабски, румънски и турски език. Член е на Съюза на българските писатели, Съюза на българските журналисти, Асоциацията на софийските писатели и Българския П.Е.Н.-център. Председател на Общество „Димчо Дебелянов” към Националния студентски дом – София, член на УС на Фондация „Българско слово”, постоянен автор на страниците за култура на в. „Труд”. Лауреат на награди за поезия в България, Русия и Италия. Сред последните й отличия са Годишната награда за литературна критика  2022 на Съюза на българските писатели за сборника „Под лазера на критика (изд. „Богианна“, 2021) и Наградата на Министерство на културата „Златен век – печат на цар Симеон Велики“ – златен (2023). Родена е на 12 февруари 1963 г. в София.

Приветствие към бончевци и гостите в залата отправи заместник- директорът по учебната дейност на СУ”Нешо Бончев” Снежина Машева. „Бъдете хора, които не просто знаят, а разбират, защото това е истинската сила на знанието! Днес празнуваме традицията и стремежът към това знание, усилията, успехите и пътя, който извървяваме заедно“, каза Машева и пожела на всички вдъхновение, успехи и непрестанно любопитство към света около нас.

След официалната церемония за връчване на наградата, Театралната трупа към СУ „Нешо Бончев“ предстви спектакъла „За буквите/ О писменехъ/Za bukvite“ по сценарий и режисура на учителя Нистор Хаинов.

Това е един спектакъл за велико минало, безразлично настояще и неясно бъдеще, в което все пак просветват поне трийсет светулки на надеждата“, каза преди началото на спектакъла Хаинов.

 

Oborishte.bg

Сподели с приятелиShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedIn