В с. Баня почетоха Тодоровден по нашенски
Хубаво време и добро настроение белязаха честването на „Тодоровден по нашенски” в село Баня на 16-ти март. Празник с 50-годишна история и традиции.
Отбелязването на Тодоровден в панагюрското село започна с традиционното карнавално шествие, което тръгна от входната арка на селото, водено от Представителния мажоретен състав на СУ „Нешо Бончев“, с ръководител Мария Бензарова и прабългарски воини.
Следваха коне с напети ездачи и каруци, които впечатляваха с пъстротата на хората в тях и хумористични надписи.
Вниманието на всички привлече един дългоушко, облечен в дънки, както и атрактивния му стопанин.
На площада тържествено беше издигнат първият символ на българската държава – конската опашка.
Самодейци от местното читалище „Пробуда -1872“ и представители на РК”Традиция”,с. Баня пресъздадоха историческата постановка „Хан Тервел – спасителят на Европа от арабите”.
С танц поздравиха многобройните гости на празника чаровните момичета от мажоретния състав.
Красотата на българския фолклор разкриха танцьорите от ПФТС”Тангра”, с.Попинци, с ръководител Мария Терзийска.
Вдъхновени от играта на попинчани, гостите на празника се заловиха на кръшно хоро.
След това всички се отправиха към стадиона, за да наблюдават атрактивните конно – магарешки надбягвания. Секретарят на местното читалище Радка Мутева припомни историята на отбелязването на Тодоровден в селото, като подчерта, че тази година празникът има своя 50-годишен юбилей, тъй като отбелязването на Тодоровден в с.Баня в този вид, който съществува и до днес се случва за пръв път през 1969 година.
Мутева благодари на Община Панагюрище, спонсори и дарители, спомогнали за провеждането му тази година.
Присъстващите на празника бяха поздравени от кмета на с. Баня Стоян Ножделов и кмета на община Панагюрище Никола Белишки. И двамата отправиха благопожелания към имениците и пожелаха успех на състезателите, похвалиха организаторите на празника. Секретарят на местното читалище Радка Мутева получи адмирации от градоначалника Белишки за ентусиазма и енергията, които влага при организирането на празника, съхранява и предава традициите на поколенията.
Сред официалните гости бе и председателят на Общински съвет-Панагюрище Христо Калоянов, родом от с.Баня.
Изключително емоционален бе традиционния хумористичен ревизионен акт, прочетен от Мариана Вранчева.
Състезанията преминаха в 4 дисциплини: надбягвания с коне, магарета и каруци и слалом с каруци, така наречената змейка.
8 бяха състезателите при надбягванията с коне. В един от маншовете се получи интересна ситуация. Конете на първите двама в надбягването изведнъж напуснаха състезателното трасе, така последният стана първи под бурните аплодисменти на многобройната публика. След оспорвана надпревара крайното класиране оглави Пламен Ангелов, втори Емил Крумов, трети Тони Пиперков.
Само двама бяха участниците при надбягванията с магарета. Първи се класира Петър Муховски с магарето Мица, а втори остана Светозар Бакърджиев с магарето си Валя.
При надпреварата с каруци, състезателите бяха най-многобройни. След оспорвана борба на първите три места се наредиха Ганчо Лулчев, Тони Пиперков и Петко Илинов.
При слалома с каруци, така наречената змейка първата позиция в класирането спечели Ганчо Лулчев , втори стана Петко Илинов, а трети Димитър Малинов.
Първенците получиха вакли агънца, купи, грамоти, красиви пластики и амуниции за животните.
Победител в конкурса най-красив кон /без амуниции/ стана конят Ронда на Стоян Арбалиев. За най-гиздав кон бе определен конят Арон на Димитър Чакъров.
Наградата за най-малък участник , парична сума в размер на 100 лева, осигурена за поредна година от кмета на община Панагюрище Никола Белишки получи 14-годишният Светослав Бакърджиев.
Още снимки от събитието можете да видите на фейсбук страницата на Медиен център „Оборище”.
Очаквайте разширен репортаж с картина и звук от празника в Баня по телевизионно студио „Оборище прим“.
Oborishte.bg