Групата общински съветници от БСП: В демокрацията несъгласието се изразява чрез участие, дебат и гласуване, а не чрез бягство от отговорност

Публикуваме текста на Декларацията от групата общински съветници от БСП във връзка с провалената сесия на Общинския съвет на 30 юли, прочетена на извънредното заседание на местния парламент днес, 31 юли.

 

ДЕКЛАРАЦИЯ от групата общински съветници от БСП

Ние, общинските съветници от групата на БСП, изразяваме своето дълбоко възмущение и сериозна загриженост относно безотговорното, демонстративно и деструктивно поведение на съветниците от ПП ГЕРБ и партия „Възраждане“, проявено по време на заседанието на Общинския съвет, проведено на 30 юли 2025 г.

Откровеното използване на намаления кворум за организирано и преднамерено напускане на заседанието не представлява просто тактическа стъпка или израз на политически протест. Това е опит за институционален саботаж и грубо подронване на демократичния процес. Такъв акт е в разрез с принципите на отговорното управление и доказва готовността на определени политически сили да жертват обществения интерес в името на партийни цели. Опитите впоследствие това поведение да бъде прикрито с декларации, представяни като политически протест, не издържат на елементарна логика. Това е не друго, а опит да се прикрие едно ясно координирано действие – напускане „по команда“ с единствената цел да се срине кворумът и да бъде блокирана работата на Общинския съвет. Подобна форма на саботаж, маскирана зад благовидни обяснения, не може и не бива да бъде приемана като легитимна част от демократичния процес.

Колкото и пъти да бъде повторено, че това е форма на протест, тя не променя същността на действията. В демокрацията несъгласието се изразява чрез участие, дебат и гласуване, а не чрез бягство от отговорност. Напускането на заседанието не е акт на съвест, а на политически сметки. Това е директен опит да се парализира институцията и да се упражни натиск с цел прокарване на лични или партийни интереси за сметка на обществото.

Предлогът за това напускане – отхвърляне на процедурно предложение – не може да бъде сериозно приет. Всеки, който уважава институцията, знае, че мнозинството решава дневния ред, а несъгласията се отстояват с аргументи, а не с демонстративно напускане.

Категорично осъждаме тези действия, които уронват авторитета на Общинския съвет и подкопават доверието на гражданите в местната власт.

Ние, съветниците от групата на БСП, ще продължим да изпълняваме своя дълг с отговорност, последователност и отдаденост. Ще настояваме за конструктивен, прозрачен и ефективен подход при решаването на обществените проблеми.

Напомняме, че сме избрани не да защитаваме политическо его, а да работим за хората – чрез разум, диалог и професионализъм.

Групата общински съветници от БСП.

 

Oborishte.bg

Сподели с приятелиShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedIn