
Изложба, посветена на видния панагюрец Петър Карапетров
На 15 юли в Исторически музей-Панагюрище беше открита фотодокументална изложба „Петър Карапетров /Черновежд/, творец, общественик, историк“. Тя представя част от живота и делото на видния панагюрец. Автори на експозицията са ст.н.с. II ст. д-р Атанас Шопов и Мария Чолакова.
Художник е Манол Панчовски. Изложбата се организира от Исторически музей – Панагюрище и Община Панагюрище по повод 170 години от рождението на Петър Карапетров.
Петър Панталеев Карапетров (с литературен псевдоним Черновежд) е публицист, печатар, книгоиздател, редактор на в. „Ден“, историк на Панагюрище. Той е един от просветните и будни умове на своето време. Произхожда от семейство на заможни джелепи.
На 27 юли 1865 г. основал панагюрското читалище „Виделина“, на което станал пръв председател. През 1866 г. заминава за Цариград, където се отдал на просветна и книжовна дейност. През 1873 г. става председател на българското печатарско и книгоиздателско дружество „Промишление“, основано през 1870 г. Става издател на в. „Ден“ – един от най-известните български вестници, излизащи в Цариград в навечерието на Априлското въстание. През 1879г. бил назначен за член на Окръжния съд в гр. Кюстендил и после секретар на Върховния касационен съд. През 1880 г. е избран за народен представител на Кюстендилска околия в Народното събрание. Бил е първи софийски мирови съдия, началник на прокурорско отделение, главен секретар на Министерството на правосъдието, член на Софийския окръжен съд, началник на отделение в Министерсвото на просветата. Автор е на книги за българската история и история на Панагюрище. Избран е за дописен член на Българското книживно дружество, днешната Българска Академия на науките.