
Международният ден на Земята
Днес се чества Международният ден на Земята – един от най-големите нерелигиозни празници, отбелязвани по света. Тазгодишното мото е “Дървета за планетата Земя. Нека ги засадим.” . Всяка година Международната мрежа за Деня на Земята координира действията на повече от 12 000 партньори в 174 държави насочени към опазване на планетата Земя и съхраняване на живота върху нея. Мрежата се стреми да създаде широка гражданска подкрепа за устойчиви и ефективни екологични политики за развитие по целия свят.
За първи път Ден на Земята се отбелязва на 22 април 1970 г. в САЩ и Канада. Милиони северно американци участват в демонстрация и настояват политици, държавници, бизнессреди да включат в своите приоритети опазването на околната среда. През 1990 г. празникът на нашата планета е обявен за международен, като България се включва в отбелязването му през 1993 г. Целта е да се обединят хората на планетата в защита на околната среда.
По случай Международния ден на Земята в. „Дейли експрес“ публикува няколко любопитни факта за нашата планета:
* Масата на Земята в тонове се равнява на числото 6, следвано от 21 нули.
* В орбита около Слънцето Земята се движи със скорост от 107 200 километра в час.
* Вода покрива 70.8 процента от земната повърхност, оставяйки 29,2 процента на сушата.
* Ако земната суша бъде разпределена поравно между всички жители на планетата, всеки от тях ще получи „парче“ с приблизителните размери на 2,7 футболни игрища.
* Земята е единствената планета в Слънчевата система, която не е кръстена на римско или гръцко божество.
* За пръв път Денят на Земята е отбелязан на 22 април 1970. По случайност датата съвпада със 100-годишнината от рождението на Ленин, което кара някои американци да осъдят честването като комунистически заговор.
* Дължината на земния ден се увеличава с около 17 милисекунди на век.
* В орбита около Земята има над 1000 изкуствени спътника и 21 000 космически отломки с размер над 10 сантиметра от конструирани от човека апарати.
* Формата на Земята не е идеална сфера – диаметърът й на полюсите е с близо 43 километра по-малък от този на екватора.
* Тъй като Земята не е идеална сфера, гравитацията не е разпределена равномерно. Това означава, че ако на екватора човек тежи 68.1 килограма, на Северния полюс теглото му ще бъде 68.5 килограма.
Oborishte.bg