На 22 април отбелязваме Деня на Земята под мотото „Да възстановим Земята“
Темата на Деня на Земята – 22 април 2021г. е „Да възстановим Земята“. Поставя се фокус върху естествените процеси, нововъзникващите зелени технологии и иновативното мислене, които могат да възстановят екосистемите в световен мащаб. Възстановяването на Земята зависи от всеки един от нас – не само защото ни е грижа за природата, но и защото живеем на нея. Здравата планета не е опция, а необходимост, за да поддържаме нашите работни места, поминък, здраве, оцеляване и щастие.
Повече от 1 милиард души в 192 държави участват в дейности за Деня на Земята всяка година, което го прави най-голямото гражданско честване в света. Каним Ви да станете част от отбелязването на Деня на Земята и да помогнете за по-нататъшни действия по климата по целия свят.
Как всеки може да се включи в отбелязването на Деня на Земята?
За отбелязване Деня на Замята, в световен мащаб тази година са организирани 4 кампании:
Проектът Canopy (The Canopy Project)– $ 1 = 1 дърво: Проектът Canopy си партнира с групи по целия свят, за да гарантира, че вашето дарение устойчиво засажда дървета за по-зелено бъдеще за всички. Залесяването спомага за улавянето на въглерод, охлаждането на пренагретите места, благоприятства селското стопанство, подпомага опрашителите, намалява риска от предаване на болести и стимулира местните икономики.
Храна и околна среда: Хранителният отпечатък измерва въздействията върху околната среда, свързани с отглеждането, производството, транспортирането и съхранението на храна – от консумираните природни ресурси, през замърсяването, до отделените парникови газове. Научете как да намалите своя отпечатък и да помогнете на другите да го направят. Нека да възприемем най- добрите нови техники и практики за подпомагане на фермерите, обновяване на земята им и улавяне на въглерода чрез регенеративно земеделие и устойчиви хранителни практики.
Голямото глобално почистване: Проблемът ни със замърсяването излиза извън контрол и околната среда страда заради него. Откритите сметища отделят опасни парникови газове, отпадъци и замърсители, които навлизат в океаните и сладководните басейни. Микро пластмасата навлиза в храната ни и във въздуха, който дишаме. Присъединете се към инициативата, за да помогнете да спрем замърсяването!
Климатична грамотност: Преди петдесет години първият Ден на Земята дава началото на екологична революция. В момента разпалваме образователна революция, за да спасим планетата. Ние гарантираме, че учениците по целия свят се възползват от висококачествено образование, за да се превърнат в информирани и ангажирани с околната среда млади хора.
В комбинация с гражданското образование, климатичната и екологична грамотност ще създадат работни места, ще изградят зелен потребителски пазар и ще позволят на гражданите да се ангажират с възстановяването на Земята.
Предложени са 51 мерки за Деня на Земята, като част от тях са:
– Подкрепете голямото глобално почистване, като съберете отпадъците около Вас, докато се наслаждавате на дейностите си на открито.
– Споделете Вашата история или историята на Вашата общност и полаганите усилия за опазване на околната среда.
– Спрете обезлесяването, като подкрепите компании, които играят активна роля срещу него. И този ден на Земята помислете за дарение в проекта Canopy, където всеки долар засажда дърво. Можете да бъдете част от идеята и ако самите вие засадите дърво.
– Замърсяването с пластмаса е един от най-важните екологични проблеми, с които се сблъскваме днес. Изчислете вашето лично потребление на пластмаса, за да се освободите от пластмасите за еднократна употреба!
– Индивидуалните и малки групови почиствания могат да имат голямо положително въздействие върху общността. За да направим промяна в световен мащаб, трябва да предприемем локални действия. Организирайте почистване на местно ниво.
– Ограничете ползването на пластмасови торбички за еднократна употреба като ги замените с чанти за пазаруване за многократна употреба.
– В борбата срещу замърсяването с пластмаса, спазвайте трите принципа: намаляване употребата на пластмаса, повторна употреба и рециклиране.
– Неформалното образование играе важна роля в предоставянето на общността на знания, необходими са постигане на по-чисто и сигурно бъдеще. Организирайте неформална среща с лекции и дискусии с представители на общността, с цел запознаване с екологични проблеми и предприемане на конкретни действия.
– Компостирайте хранителните остатъци!
– Купувайте органична храна, за да предпазите тялото си и околната среда от токсични пестициди.
– Купувайте храна от местни производители – директно от фермата или от пазара.
– Направете си собствена органична градина.
– Използвайте бутилка за вода за многократна употреба.
– Избягвайте пластмасови предмети за еднократна употреба и по възможност купувайте продукти от стъкло или хартия.
– Практикувайте устойчива мода! Дарете старите си дрехи и стоки за дома, вместо да ги изхвърляте.
– Винаги четете етикетите! Използвайте екологични, нетоксични почистващи продукти, за да избегнете попадането на токсични химикали в канализацията!
– Пестете електричеството и винаги изключвайте осветлението, когато излизате.
Международният ден на Земята се обелязва за първи път в САЩ през 1970 г. с цел да приобщи хората на планетата към идеята за опазване на околната среда. По традиция от тогава на 22 април хората от всички континенти се обединяват в името на една обща цел- търсене на дългосрочни и трайни решения за излизане от задълбочаващата се криза в състоянието на околната среда.
Oborishte.bg