Областната епизоотична комисия заседава извънредно във връзка с огнището на чума по дребните преживни животни в община Велинград
След констатираното огнище на чума по дребните преживни животни в община Велинград и издадената заповед №РД11-2951/25.11.2024 г. на изпълнителния директор на БАБХ, Областната епизоотична комисия проведе днес извънредно заседание, на което обсъди и прие спешни мерки за предотвратяване възникването на заболяването „Чума по дребни преживни животни“ на територията на област Пазарджик:
І. Задължения на собственици на животновъдни обекти (лични стопанства и ферми) за отглеждане на дребни преживни животни:
1. Да спазват мерките за биосигурност в обектите за дребни преживни и при съмнение за заболяване и/или смъртност незабавно да информират регистрирания ветеринарен лекар обслужващ животновъдния обект, официалния ветеринарен лекар и ОДБХ гр. Пазарджик на тел.034444212 и 0884810720.
2. Недопускат влизането и излизането на хора, моторни превозни средства, превозни средства, задвижвани чрез животинска тяга или физическа сила в т.ч и селскостопанска техника без разрешение на БАБХ в района на населеното място в три /3/ км защитна зона около огнищата по време на изпълнение на мерките, с изключение на служители на МВР, медицински лица, в това число спешна медицинска помощ, представители на централната и местната власт и областната администрация.
3. Недопускат транспортирането на възприемчиви животни и продукти от тях в и към населените места в три /3/ км защитна зона и в десет /10/ км надзорна зона около огнищата. Всички дребни преживни животни, отглеждани в населените места в три /3/ км. защитна зона и в десет /10/ км. надзорна зона около огнищата, да се отглеждат при оборен режим.
4. Във всички общини на област Пазарджик е забранено:
•Търговията, придвижването и транспорт на дребни преживни животни с изключение на тези, предназначени за незабавно клане само в кланици разположени на територията на област Пазарджик и след извършен клиничен преглед, термометриране и разрешение от официален ветеринарен лекар или на такива, преминаващи транзит;
•Организиране на пазари и изложби на дребни преживни животни;
•В случаите на извършване на транспорт на ДПЖ след разрешение на ветеринарен лекар, транспортните средства подлежат на задължителна дезинфекция преди товарене и след разтоварване на животните.
•Търговията, придвижването и транспорт на едри преживни животни, отглеждани в обекти заедно с дребни преживни животни с изключение на:
а) тези, предназначени за незабавно клане и след разрешение от официален ветеринарен лекар;
б) животни от държави членки, преминаващи транзит;
в) транспортиране на ЕПЖ след получаване на разрешение от ЦУ на БАБХ.
ІІ. Задължения на кметовете на общини.
1. Кметовете по населени места да съдействат по изпълнение на мерките по Заповед №РД11-2951/25.11.2024 г. на изпълнителния директор на БАБХ, като след получаване на заповед на Областен управител за свикване на общински епизоотични комисии да разпоредят свикването им и набелязване на конкретни мерки на територията на съответната община.
2. Изпълняват изискванията на чл. 133 от Закон за ветеринарномедицинска дейност/ЗВД/.
3. Да разпоредят на кметовете на кметства, съобразно своите правомощия :
а) Да осигурят условия за актуализация на списъците (регистрите) на собствениците отглеждащи дребните преживни животни по вид, брой и адресна регистрация, а собствениците да декларират писмено отглежданите от тях дребни преживни животни.
б) Да оказват съдействие на ветеринарните специалисти при изпълнение на служебните им задължения.
в) Да осъществяват контрол при изпълнение на мерките, приети на общински епизоотични комисии.
г) Да не допускат нерегламентирана търговия с дребни преживни животни на територията на кметството, провеждането на пазари и изложби за дребни преживни животни.
д) Да запознаят по подходящ начин стопаните отглеждащи дребни преживни животни с приетите мерки и при откриване на заболели животни да уведомяват обслужващият ги ветеринарен лекар, официалния ветеринарен лекар и ОДБХ гр. Пазарджик на тел.034444212 и 0884810720.
ІІІ. Задължения на директор на ОДМВР.
1.Съвместно със служители от ОДБХ оказват съдействие на кметовете на кметства и предприемат мерки за недопускане на търговия с дребни преживни животни и продукти от животински произход.
2. Осигурява охрана на животновъдни обекти при съмнение и потвърждаване на заболяването.
ІV. Директор РД “ Автомобилна администрация “ Пазарджик
1. При извършване на контрол на ППС, превозващи дребни преживни животни да изискват ветеринарномедицинско свидетелство и при липсата му, да уведомяват незабавно ОДБХ на тел.034 444 212 и 0884810720.
V. Директор ОДБХ – Пазарджик да организира:
1. Изпълнява всички разпоредени мерки по Заповед №РД11-2951/25.11.2024 г. и свежда до знанието на служителите на ОДБХ и регистрираните/практикуващи ветеринарни лекари на територията на област Пазарджик.
По информация на ОДБХ-Пазарджик, заболяването е констатирано в пет взаимосвързани животновъдни обекта, в които се отглеждат общо 1769 овце. Определена е 3-километрова предпазна зона около огнището, в която влиза гр. Велинград. Определена е 10-километрова наблюдавана зона около огнището, в която влизат селата Алендарова, Долна Дъбева, Света Петка, Грашево от община Велинград, област Пазарджик; град Ракитово, град Костандово, село Дорково от община Ракитово. Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването, съгласно правилата на европейското и националното законодателство. Заболяването не представлява опасност за хората, но при разпространение нанася значителни икономически щети. БАБХ напомня, че неспазването на правилата за биосигурност и прикриването на информация за заболявания създават сериозен риск за здравето на животните.
Заседанието на Областната епизоотична комисия беше председателствано от зам.-областният управител Осман Мурадов, участваха представители на ОДБХ, ОДМВР, РЗИ, РИОСВ, РДГ, Областна дирекция „Земеделие“, Областна колегия на български ветеринарен съюз.
Oborishte.bg