
Общинските съветници от групата на БСП с декларация относно оценяването и класирането на проектните предложения за младежки дейности в общината
С декларация относно оценяването и класирането на проектните предложения от Конкурсна сесия 2018 за набиране на проекти за младежки дейности в общината, излязоха общинските съветници от групата на БСП. Тя бе прочетена от председателя на групата Станимир Велчев в началото на заседанието на местния парламент в сряда, 27 юни.
Ето пълния текст на декларацията.
Д Е К Л А Р А Ц И Я
НА ОБЩИНСКИТЕ СЪВЕТНИЦИ ОТ БСП – ОБЩИНА ПАНАГЮРИЩЕ
Със своя заповед, №246/09.05.2018 година, кметът на община Панагюрище назначава експертна комисия, да разгледа, оцени и класира проектните предложения от Конкурсна сесия 2018 за набиране на проекти за младежки дейности в общината. В комисията, са назначени четирима общински служители. Трима от тях са специалисти в области, които са далече от целите заложени в проектите. Другите двама члена са общински съветници от ГЕРБ. Политическата коректност и уважение изискваха включване на представители на опозицията. Въпросът за представителите на Общинския съвет, във въпросната комисия, нито е поставян на вниманието на ресорната постоянна комисия, нито са сондирани мнения с опозицията. В официалните изявления, по различни поводи, управляващите често използват думата „Заедно”. Конкретния случай, а и не само той, показва че действителността е друга.
Чл. 14 (5) т. 1 от „Наредбата за условията и реда на финансово подпомагане на проекти за младежки дейности в община Панагюрище” изисква членовете на експертната комисия да представят декларации, че нямат търговски, финансов или друг личен интерес от осъществяването на проектите.
Формално, вероятно, това е изпълнено,но общоизвестен факт е, че в единият от кандидатите – Сдружение с нестопанска цел „На орището“, село Попинци, участват самодейци напуснали читалището в селото, след конфликт със секретаря на читалището. Именно секретаря, като съветник от ГЕРБ, е член на комисията.
Четирите подадени проекта са: „Обичам своя роден край“, „По Гергьовден“, „Едно изкуство – четири стихии“ и „Турнир по футбол за деца и юноши“
Без да навлизаме в подробностти, за същността на отделните проекти, не можем да не си зададем въпроса: „Защо е класиран само последния проект, една от основните цели на който е „Популяризиране на бранда ЦСКА”? Да не коментираме друга основна цел- „популяризиране на футбола.” Има ли връзка спечеления проект и политическата подкрепа от страна на Евророма, чийто представител в Общинския съвет е активист на фенклуба на ЦСКА?
Жалко е, че в реализиране на една чудесна идея, заложена в Наредбата за условията и реда на финансово подпомагане на проекти за младежки дейности в община Панагюрище, прозират цели разминаващи се с нея.
Oborishte.bg