Панагюрище е сред общините с добри практики при подкрепа на децата от резидентните услуги

Националното сдружение на общините в Република България /НСОРБ/ направи проучване сред общините с цел обогатяване на информацията, опита и добрите практики при подкрепа на децата от резидентните услуги, които навършват пълнолетие и им предстои още една голяма битка в света на големите. Община Панагюрище е сред общините, които дават примери от практиката и отзовали се на проучването.

Позитивен показател за осигуряването на плавно преминаване на извеждането на децата от институцията са споделените практики за добър диалог и партньорство на общините с местните предприемачи, както и подкрепата, която получават в случаите на необходимост от реализиране на икономически и социални мерки, обобщават от НСОРБ.

Община Панагюрище се възползва от предимствата на въведеното дуално образование. С оглед добре развития икономически и бизнес климат в общината се дава възможност на децата още от прогимназиален етап да се учат в реална работна среда, да повишава знанията, уменията и самочувствието си. Този професионален опит, предоставя реална възможност на децата след завършване на училище да продължи работата в същата фирма.

В основната си дейност при работата с децата, общините доставчици на резидентни услуги се ръководят от изискванията на Методическото ръководство за Центровете за настаняване от семеен тип на деца. Съгласно разписаните в стандарта процедури подготовката за напускане започва след актуална оценка на детето, изготвена от ключов социален работник съвместно с мултидисциплинарен екип работещ по случая. Детето започва своята подготовка не по-малко от две година преди навършването на 18 години, в зависимост от индивидуалните възможности и потребности. Действията по подготовката за напускане се планират на съвместна среща на екипа по случая, водещия случая социален работник от отдел „Закрила на детето“ (ОЗД), самото дете и неговите родители или законни представители. При подготовката за напускане се вземат предвид споделените желания на детето и активното му включване в целия процес на подготовка. За детето се изготвя план за подкрепа, за водене на самостоятелен живот, които включва оказване на помощ за подсигуряване на битово устройване – защитено жилище, наблюдавано жилище, общинско жилище, настаняване при роднини, финансова подкрепа, подкрепа за завършване на образование и съдействие за продължаването му във висше учебно заведение и др.

Желанията на децата за развитие в определена професионална сфера се подкрепят по множество начини от местните административни структури и бизнеса. След навършване на 16 години, младежите биват насърчавани да се включват в различни професионални курсове като ресторантьорство, фризьорство, езиково обучение, шофьорски курсове и др., с цел повишаване не само на шансовете им за успешно включване в пазара на труда, но и в процеса на социализация. Общините предлагат в зависимост от търсенето на трудовия пазар и съобразно икономическата специфика на района да бъдат организират повече специализирани и професионални курсове за младежите.

Oborishte.bg

Сподели с приятелиShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedIn