Панагюрище почете паметта на Райна Княгиня и митрополит Димитър Дамаскин
На 29 юли в Панагюрище тържествено бяха отбелязани 100 години от кончината на Райна Княгиня, 200 години от рождението и 140 години от кончината на митрополит Димитър Дамаскин Велешко-Струмишки /Димитър Дипчев/. Събитието беше организирано от Родов комитет „Райна Княгиня“, Община Панагюрище и Исторически музей – Панагюрище. Честването започна с панихидата в църквата „Свети Георги Победоносец”, отслужена от свещеници от Панагюрска духовна околия.
След това бяха поднесени венци и цветя пред гроба на българската Княгиня в родната й къща. Уредникът на къща – музей „Райна Княгиня” Радослав Станчовски посрещна гостите с думите: „Добре дошли в дом, който и до днес буди преклонение у всеки”.
Последва поднасяне на венец и цветя пред плочата на митрополит Дамаскин на Мемориалната стена в Историческия музей.
В информационната зала на музея кметът на Община Панагюрище Никола Белишки сподели: „За мен, а и за всички останали, е без съмнение, че саможертвата и героизма на Райна Княгиня са съвсем осъзнати и осмислени. Защото не е било лесно да ушие знамето, възседне коня и да тръгне заедно с тези луди глави някъде за свободата на България. В целия си живот тя работи тихо и скромно, помага за раждането на стотици деца, за създаването на Майчин дом, помага на цялата поборническа общност в София. Тихо и скромно сама успява да отгледа своите деца. Да възпиташ четирима сина и те да бъдат в служба на Отечеството, това са неща, които рядко се случват. Колко сила и дух трябва да има в една такава майка! Светлият пример, който имаме от Дамаскин Велешки и Райна Княгиня, трябва да бъде помнен и да се повтаря. Признателна България винаги ще помни тези две велики личности, а за нас те ще бъдат живи винаги, докато го има Панагюрище, а то ще е вечно”.
Здравчо Здравчев, председател на родовия комитет, и доц. д-р Атанас Шопов, директор на музейната институция, запознаха гостите на събитието с някои нови факти за живота на Райна Княгиня и с делото на митрополит Димитър Дамаскин.
На финала на своето изказване доц. Шопов обобщи в няколко изречения значимостта на делото на митрополит Димитър Дамаскин: „Полага изключителни грижи за съхраняването, укрепването, както и разгъването на българското просветно дело. Неговите трудове имат съществен принос при изследването на натуралното минало на родния край, и отделни страни от българското Средновековие. Участва в уредбата на българското общинско управление в Пловдив и цяла Тракия. Полага грижи за укрепване и полагане Екзархийското ведомство за всички българи, както и в борбата с чуждата пропаганда, с което реално ще се поддържа чувството за обща национална принадлежност. Проличава изключителната роля на родолюбецът, който чрез своята ловкост и такт прави всичко възможно за обективност при отстояването на българщината, българския национален идеал”.
С едноминутно мълчание бе почетена паметта на Иван Филов, правнук на Райна Княгиня, съхранил плаката „Нашите будители“, утвърден през 1936 г., в който единствената жена е Райна Попгеоргиева, наречена от българския народ Княгиня.
Здравчев акцентува върху факта, че Райна Попгеоргиева Футекова и митрополит Димитър Дамаскин са сред родолюбивите спомоществователи за издаване на книгата „История Българска“ на Гаврил Кръстевич.
Присъстващите имаха възможност да разгледат изложба на предмети, книги и родословното дърво на Футекови и Дипчеви. Сред експонатите в изложбата бяха покривка и риза ушити от Райна Попгеоргиева Футекова – Дипчева за нейния син Владимир Дипчев, притежание на Олга Дипчева.
Oborishte.bg