Панагюрското златно съкровище отпътува за Националния исторически музей
След повече от месец престой в родното Панагюрище, днес, 19 май оригиналът на Панагюрското златно съкровище отпътува за Национален исторически музей гр. София. Деветте златни съда бяха експонирани в залата-трезор от 01 април до 18 май 2026 г. , включително.
Стотици са посетителите, преминали и насладили се на тракийския шедьовър.
Подобни срещи с изкуство, принадлежащо на отдавна отминали епохи и времена, винаги оставят траен отпечатък в съзнанието. Всички с вълнение ще очакваме следващата среща с оригинала на Световно известното Панагюрско златно съкровище.
Дотогава на неговото място в залата-трезор на Исторически музей-Панагюрище ще блести копието, дарено от „Асарел-Медет“ АД и лично от проф. д-р Лъчезар Цоцорков, меценат на културата.
Снимки: Исторически музей-Панагюрище
Oborishte.bg









