Поетите Цвета Иванова и Димитър Никифоров гостуваха в Общинска библиотека „Стоян Дринов“
В четвъртия ден на Юнските празници на изкуствата „Вдъхновение, настроение, красота“- 16 юни, в Общинска библиотека „Стоян Дринов“ гостуваха поетите Цвета Иванова и Димитър Никифоров. Авторите представи директорът на книжния храм Стефан Рапонджиев.
Двамата автори прочетоха пред присъстващите на срещата част от своите творби. Едно от стихотворенията на Никифоров „Наричане” беше специално написано за неговия приятел художника Стайо Гарноев, прозвуча и стих посветен на съпругата на художника Мая. За Димитър Никифоров това е втора среща с панагюрската публика. През месец март тази година той гостува в в Общинска библиотека „Стоян Дринов“, за да представи стихосбирката си “Бодли в сърцето”.
Няколко от стиховете , които Цвета Иванова сподели с панагюрската публика бяха посветени на съпруга и , който е художник и автор на илюстрациите в дебютната и книга „Църква за птици“. Самата тя вижда света с очи на художник и рисува с думи.
По професия Никифоров е заварчик, Цвета Иванова е медицинска сестра , но и двамата са запленени от поезията.
„Поезията е някаква потребност, има неща които трябва да се кажат. Тя е начин да изразиш натрупани емоции, вид провокация”, каза Никифоров и даде пример с последното си стихотворение „Позиция”, в което той изразява несъгласието си с казаното от Славейков , че „не сме народ , а мърша”.
„За мен поезията е откровение”, каза Цвета Иванова и сподели, че до преди година и половина не е мислила, че ще пише. „Мога да кажа , че поезията ме намери. Всеки ден като се прибера в къщи уморена след работа, първото което правя е да прочета в интернет написаното от приятели. И дойде моментът , в който преживените неща трябваше да бъдат изляни. За мен поезията е нещо прекрасно!” Тя бе категорична, че и е рано за втора сихосбирка , тъй като тази година е издала първата. „Мисля, че дори човек да е свръхпродуктивен , не е нужно да издава всяка година стихосбирки”, допълни поетесата. „Най-хубавите стихове са ненаписаните”, добави с усмивка Никифоров.
Срещата премина в приятелски разговор за поезията, издателите и потребността на хората да четат и купуват стихосбирки, влиянието на средата за възпитаване на любов към книгите. Присъстващите имаха възможност да си закупят стихосбирките на двамата автори и да получат автограф от тях.