Пожарна опасност заради жътвената кампания
Предстои подготовката и провеждането на жътвената кампания в охранявания от Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението”/РСПБЗН/-гр.Панагюрище район и прибирането на зърното от близо 20 300 декара житни култури от полето. Пожарната опасност през този период рязко се увеличава. В периода от така наречената восъчна зрялост до окончателното прибиране на реколтата, житните култури са много пожароопасни и най-малката искрица огън може да предизвика огромни материални загуби, предупреждават от РСПБЗН. Силно пресеченият терен, на който се редуват полски и горски масиви, е предпоставка за развитието на големи по размер пожари. Безразборното палене на огън и опожаряването на житните стърнища, без да се взимат никакви мерки за безопасност също може да предизвика опасност от пожар.
От Пожарната служба припомнят, че в изпълнение на Наредбата за правилата и нормите за пожарна безопасност при извършване на дейности в земеделските земи, юридическите и физическите лица, осъществяващи дейности в земеделските земи, трябва да уведомяват писмено съответната РСПБЗН преди започване на жътвата в площи над 20 дка. Друго изискване е да организират или определят лице за провеждането на инструктажи за пожаробезопасна работа на лицата, изпълняващи задълженията като физическа охрана и наблюдение на посевите и участниците в жътвената кампания. Задължително е и осигуряването на земеделските земи и обектите с пожарогасителни технически средства.
Не се допуска паленето на открит огън, тютюнопушенето и паркирането на моторни превозни средства в площите с посеви и в непосредствена близост до тях от настъпването на восъчна зрялост до окончателното прибиране на реколтата и изораване на стърнищата.
Oborishte.bg