Природният център „Спиралата на живота“ в СУ „Нешо Бончев“ бе официално открит
Природният център „Спиралата на живота“ в СУ „Нешо Бончев“ бе официално открит на 17-ти октомври. Проектът за изграждането на природния център в училището е реализиран по програмата „Училища на бъдещето“ на Фондация „Америка за България“.
„Името „Спирала на живота” беше дадено от две наши учителки – Мариела Варадинова и Нина Батева”, припомни директорът на СУ „Нешо Бончев“ Веска Барова и допълни: „Нарекохме нашия Природен център с това символично име заради две неща. Първо, защото искахме да покажем движението на материята, което следва една йерархична последователност. Ето защо Природният център започва от кабинетите по математика, защото математиката е в основата на всички природни науки. От там нататък ние преминаваме през физичната, химичната, биологичната форма на движение на материята и завършваме в кабинета по физика, където всъщност в 12-ти клас се изучава астрономия. Оттам започва вече онова знание, което все още не ни е известно. Втората причина да дадем това име на Природния център е движението на знанията. Точно в природните науки новото знание се базира на старото, понякога отричайки го. Всяка следваща стъпка отново ни връща към старото знание, но го надгражда”, каза директорът Барова.
„Ние работим от години със СУ „Нешо Бончев” и освен в конкурса „Училище на бъдещето” сме инвестирали тук и в човешки ресурси, квалификация на учители и директори”, сподели Наталия Митева, програмен директор във Фондация „Америка за България”. Тя припомни, че в конкурса са участвали 270 училища от цялата страна, а конкуренцията е била изключително тежка. „Към предоставените от фондацията средства вие сте събрали 25% от стойността на проекта. Ние не сме единствените инвеститори, вашият труд, вашите усилия играят голяма роля, за да го има крайния продукт. За нас „Училище на бъдещето” е това усилие на училищния екип и цялата общност да направи една среда, технологии и обучение, което е не просто адекватно на действителността, не просто помага на учениците в тяхната реализация. За нас „Училище на бъдещето” е тази сила на училищния екип и местната общност, която се събира, има идея, идва да я защити, накрая успява да привлече финансиране и я реализира. Реализира я по начин , по който учителите се чувстват горди с това, което могат да правят вътре, и съдържанието на уроците и качеството е по-различно. Горди сме да инвестираме 150 000 лева в този проект. Благодаря ви за усилието, за нас е чест да работим с това училище!”, каза Митева.
След това заедно с директорът Барова символично прерязаха лентата на новия Природен център.
В рамките на проекта е изградена благоприятна образователна среда за обучение по природни науки, включваща 4 обновени кабинета, 3 хранилища и помещенията в близост до тях, закупени са модерна техника и лабораторни уреди. Обновените кабинети „Атом“, „Молекула“, „Клетка“ и „Вселена“ описват мислена спирала на живота. Пространството около кабинетите е превърнато в мини ботаническа градина, мини обсерватория, кътове за методична и екипна работа.
„Училище – лаборатория, с нови модернизирани и приобщени зони за общуване, наука, творчество – с нови образователни инструменти, технологии и учебна среда; ученици – светооткриватели, амбициозни и дръзновени; учители – мотивирани и позитивни, висококвалифицирани специалисти, с които можем да се гордеем. Тук се чувства вдъхновението и желание за споделено познание, чувства се и духът на хората, които градите тази среда – учители, ученици, приятели, местната общност, фондация „Америка за България“… Благодаря на всички, които днес с присъствието си, засвидетелствате уважение към труда на екипа, подкрепяте и насърчавате успеха на младите хора на община Панагюрище. Нови образователни политики се градят на добри работещи практики. Желая Ви смело напред с хъс, дерзайте, споделяйте науката, обичайте живота, който заедно съграждате в родното училище“ – бяха част от думите на Галина Матанова – заместник-кмет „Хуманитарни дейности“ на Община Панагюрище към учители, ученици, екипите по разработването и изпълнението на проекта и представителите на местния бизнес.
„Аплодирам ви затова, което направихте с реализацията на този проект”, каза Весела Тодорова старши експерт по природни науки и екология в РУО-Пазарджик. Тя подчерта, че СУ „Нешо Бончев“ е на 20-то място по успех на ДЗИ биология и изрази надежда, че сега панагюрската гимназия ще премине още по-напред в класацията на българските училища.
В рамките на един час, в приятна атмосфера, бяха демонстрирани част от възможностите на Природния център „Спиралата на живота“ в СУ „Нешо Бончев“. Като истински млади учени бончевци показаха пред своите гости знания и умения.
В химични експерименти определяха PH на неща, използвани в живота, с кокосово масло и натурални продукти направиха естествен дезодорант. Заедно с Клуба по роботика демонстрираха протичане на електрически ток през зеленчуци и плодове.
Използвайки виртуална химична лаборатория измерваха PH с електрод в разтвор.
С дигитален стетоскоп, светлинен микроскоп с много добра резолюция с вградена камера проследяваха движението на чехълче.
Във виртуалната лаборатория посетителите можеха да измерят своя пулс.
Имаха възможност да научат повече за пречупването на светлината, за съзвездията и планетите.
Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“ в размер на 150 000 лева, а останалата част от парите са събрани от училищната общност и местния бизнес.
Всеки човек, фирма и организация допринесли за осъществяването на проекта бяха споменати от заместник директорът на школото и ръководител на проекта Анна Горинова, и получиха символичен подарък от училището.
Oborishte.bg