Първа родова среща на Калагларския род
Първа родова среща на Калагларския род се състоя в Панагюрище на 3-ти май 2015 година. Корените на рода тръгват от участника в Априлското въстание Нено Яков Делибалтов /1843-1925г./
148 наброяват в момента живите му наследници и приобщените към рода, а болшинството от тях присъства на събитието, което се състоя в навечерието на едни от най-празничните дни за Панагюрище и България. Символично бе и мястото на срещата – Народно читалище „Виделина-1865”, място на културния и духовен живот в града.
Основният инициатор на събирането на рода бе бизнесдамата Райна Даскалова. Че пазят заветите на дедите си и скъпи спомени за тях, увери и самата тя, както и всички присъстващи на родовата среща. С гордост бе припомнено за техния прародител Нено Делибалтов и съпругата му Стояна, които поставят началото на рода, за една от дъщерите им – Гена Делибалтова, която се жени за Нено Калагларски от село Левски и след това родословието се разраства, за техните деца и за следващите поколения.
Със задоволство бяха споменати и съвременниците – повечето от тях жители на Панагюрище, трудолюбиви хора, предимно бизнесмени, сред тях и адвокати, инженери, военен летец, който по-късно става сред първите минни инженери в МОК „Медет” /Нено Дедев/.
Преди по-тържествената част на събитието, родствениците се събраха във фоайето на читалището и разгледаха родословното дърво и фототаблата със семейни снимки, съхранили години наред спомена за дедите им. Оказа се, че техните лица, души и живот са все още живи у потомците на рода.
Започна официалната част на събитието. Като водеща се изяви внучката на Райна Даскалова – Неделина. Директорът на Историческия музей доц. д-р Атанас Шопов поздрави присъстващите за това, че възкресяват и съхраняват родовата памет, че предават този трепет и вълнение на младите. Афиширано бе, че двама представители на рода – Райна Даскалова и Цветана Петрунова, ще дарят на градския музей ценни и много лични за тях неща – ръчно изработени черга, изтъкана от Гена Калагларска преди повече от 70 години, и българска бродерия, дело на Мария Калагларска. Поздравителен адрес бе прочетен и от председателя на читалището домакин Спаска Тасева.
След това на сцената, хванати ръка за ръка, се качиха осем деца, представители на всяко от разклоненията на рода, символизирайки, че всеки от тях е здраво свързан с останалите. Инициаторката на родовата среща дари всяко от децата с копие от родословното дърво, както и неговото продължение, и заръката дървото да бъде доразвито.
На събитието присъстваше и най-старшата в рода – Стоянка Бозаджиева. Най-новият член на Калагларския род се оказа родената през април тази година Славена Узунова, но срещата бе огласена от детския глъч на други малчугани.
В празничната програма се включиха танцьорите от танцова формация „Средногорска жарава” и изпълнителите от вокална група „Радеан” при НЧ „Виделина-1865”. Деца от рода изпълниха стихове с патриотична нотка.
Накрая си обещаха, че пак ще се срещнат – след 3 години, за Втора родова среща. Изразиха надежда, че тогава родът ще се е разраснал с още дечица, защото сега децата под 16 години са 35. Всички присъстващите си направиха снимка за спомен. Срещата продължи с вкусна почерпка и сладка раздумка.
Ако родът, семейството, традициите са нещата, които дават усещането за принадлежност към определени хора, земя, определен личен свят, то наследниците на Калаграския род са намерили своето място.
Oborishte.bg