
Световен ден за борба срещу СПИН
Първи декември е Световният ден за борба със СПИН. За първи път този ден е отбелязан през 1988 година. Тогава Световната здравна организация, в стремежа си да насочи общественото внимание към проблемите на ХИВ/СПИН и да подчертае необходимостта от подкрепа и разбиране за хората, живеещи с ХИВ, обявява 1-ви декември за Световен ден за борба със СПИН.
От 1996 година с отбелязването на този ден се заема Програмата на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS). Оттогава Световният ден за борба със СПИН се превръща в начало на целогодишна кампания с акцент върху превенцията, образованието и информираността. През 2004 г е създадена независимата организация – World AIDS Campaign, която поема провеждането на кампаниите. Програмата на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS) продължава да оказва финансова и техническа подкрепа.
Мотото на АНТИСПИН кампанията за 2018 г. е „Узнай своя статус!“. Тя е насочена приоритетно към младите хора, а стремежът на организаторите е да бъде популяризирана услугата за безплатно и анонимно изследване за ХИВ.
„В България няма много заболели от СПИН и на мен няма как да ми се случи“ – това е един от най-разпространените митовете за ХИВ/СПИН, който статистиката развенчава. Официално в нашата страна до 2017г. има близо 2600 ХИВ- позитивни лица. Тези данни обхващат само хората, които са се тествали за ХИВ, а предполагаемият брой на носителите на вируса е много по-голям.
Първите случаи на СПИН са регистрирани в САЩ, Хаити и Африка още през 1977 и 1978 г. Първите публикации по темата се появяват в началото на 80-те години в САЩ, а през 1982 г. Центровете за контрол и превенция на заболяванията в Щатите официално въвеждат името СПИН.
В Панагюрище Световният ден за борба срещу ХИВ/СПИН ще бъде отбелязан от доброволците на БМЧК. В 18:00 часа, на площад „20 април“, младите червенокръстци ще направят традиционната огнена панделка от свещи като символ на движението за борба с коварния вирус.
Oborishte.bg