
Световният ден на околната среда е с фокус възстановяване на екосистемите
Всяка година Световният ден на околната среда се отбелязва на 5 юни. Той представлява най-значимият и известен глобален ден за положителна промяна на околната среда, като всяка година се провежда с тема, която привлича вниманието върху остър належащ проблем, свързан с околната среда. През 2021 г. отбелязването на Световния ден на околната среда е на тема „възстановяване на екосистемите“ и ще се съсредоточи върху възстановяването на връзката ни с природата. Това ще отбележи и официалното стартиране на Десетилетието на ООН за възстановяване на екосистемите 2021 – 2030.
Световният ден на околната среда е избран от ООН като ден за повишаване на информираността на хората по света и за действие за опазване на природата. От началото му през 1974 г., събитието се е разраснало до глобална платформа за достигане до хора от всички краища на света. Празнува се в над 100 държави.
От 5 юни започва Десетилетието на ООН за възстановяване на екосистемите, а правителства, предприятията, организациите и гражданите се приканват да обединят усилия в глобално движение за предотвратяване, спиране и обратимост на деградацията на екосистемите, осигурявайки устойчиво бъдеще за всички. Десет години може да изглеждат много време, но ООН предупреждава, че са нужни ангажираност, конкретни и бързи действия. До 2030 г. трябва бъдат намалени почти наполовина световните емисии на парникови газове, за да се предотвратят опустошителни климатични промени. Необходим е огромен напредък за постигане на целите за устойчиво развитие-от премахване на бедността и борбата с болестите, до опазване на биологичното разнообразие. Трябва да се спре и загубата на биологично разнообразие – плашеща тенденция, която може да доведе до изчезване на 1 милион
вида.
Връщането на деградиралите екосистеми към живот – например чрез засаждане на дървета, почистване на речните брегове или просто предоставяне на пространство на природата за възстановяване увеличава техните ползи за обществото и биологичното
разнообразие. Без да съживим екосистемите, не можем да постигнем целите за устойчиво развитие или Парижкото споразумение за климата. Екосистемите са сложни и разнообразни, а тяхното възстановяване се нуждае от внимателно планиране и прилагане на конкретни мерки и политики. В тази връзка, ЮНЕП предостави на министерствата на околната среда на държавите членки „Инструментариум за възстановяване на екосистеми“, който, измежду други, препоръчва за включване на възстановяването на екосистемите във възстановителните процеси от пандемията от COVID-19.
Преди всичко, Световният ден на околната среда е „денят на хората“, в който да полагат грижи за Земята. Това може да бъде нещо малко, на местно ниво, или по-голямо на национално или глобално равнище, самостоятелно действие или такова, обединяващо много хора. Всеки може да избере.
Oborishte.bg