
Скулпторът д-р Митко Златанов представи пред местния парламент проекта за бюст-паметник на Васил Левски в Панагюрище
Три макета на бюст-паметник на Васил Левски в Панагюрище представи пред местния парламент скулпторът гл.ас. д-р Митко Златанов в края на заседанието на Общинския съвет на 30 юни. Д-р Златанов даде разсянения, относно Решението към Проект за поставяне на бюст-паметник на Апостола на свободата в града на Априлци.
Припомняме, че в края на април 2020г. Община Панагюрище обяви, че ще финансира изграждането на бюст-паметник на Васил Левски, а изработването му беше поверено на скулпторите д-р Златанов и Огнян Читаков, към екипа се присъедини и арх.Никола Бояджиев.
Бюст-паметникът на Левски ще допълни и обогати композицията от съществуващите архитектурни паметници на културата – „Тутева къща“ и къщата на Иван Леков (Койчевата) и тангиращото с тях богато озеленено пешеходно пространство, на територията на което има поставен бюст-паметник на Крайчо Самоходов- четник, знаменосец на Хвърковатата чета на Бенковски.
„Бюст-паметникът на Васил Левски ще бъде разположен в близост до портала на Лековата къща, която е посещавана от Апостола на свободата, разполага се в оста на централната алаея, малко по-висок ще бъде от този на Крайчо Самоходов. По никакъв начин няма да въпрепятства туристопотока в това място, което ежедневно е посещавано от много хора, интересуващи се от културата и историята на града. Вековното дърво зад бюст-паметника ще създава благоприятна атмосфера. Предлагаме минимални корекции в бордюрите на алейната мрежа, така че да се осигури повече пространство, в което да се събират повече посетители, това е особено важно, когато има чествания. Могат в бъдеще да се разположат и пейки в съседство, което допълнително ще спомага хората, които посещават мястото, да се чувстват по-добре“, обясни скулпторът.
Вторият макет, който представи д-р Златанов беше в мащаб 1към 10, който дава по-детайлен изглед на самия паметник. Той е съставен от монолитни гранитни блокове и бронзова отливка на самия бюст. Общата височина е 3.50 метра. Отпред е предвидено пространство,където да се разположат венци. Надписът ще бъде на лицевата страна на колоната. Предстои да бъде избран шрифт, може да има цитат . „Отделно имаме предложение за поставяне на информационна плоча, месингова, върху гранитен блок, която да се сложи до паметника, която допълнително да разяснява и да информира желаещите“, каза д-р Златанов.
“Има възможност проектът да бъде надграден, като освен тази информационна плоча, отстрани да се направят и отделни плочи, които да бъдат с мисли на Апостола“, допълни кметът Белишки.
Третият макет беше 1 към 1.5. „Реалният размер на бюста ще бъде около 1.12 метра. Показваме го в този мащаб за максимална убедителност, но реалният размер ще се изработва тепърва, спрямо който ще бъде направена бронзова отливка. Това е идеен модел, в умален размер. Моделът 1 към 1 до септември трябва да сме го завършили, през това време да задвижваме документите по ресорните комисии“, обясни д-р Златанов и допълни: „Когато говорим за такъв монументален образ при паметниците, той не е само портретен образ, но трябва да бъде и събирателен образ, с множество послания. За мен беше важно, разбира се приликата с образа на Апостола, но и като послание, да предам на зрителя голям заряд, който по принцип е заложен в нашето емоционално възприятие за Апостола на свободата. Не исках по никакъв начин да се усеща в него обезвереност, защото съм виждал и такива образи, напротив, искам от него да се усеща вяра, оптимизъм, сила“.
Той сподели, че още обмисля някои детайли, чуди се дали да сложи папионка, но сремежът му е да бъде максимално изчистен. „Аз искам да предам динамиката, неговото състояние в неговия поглед, а не в неговата поза. Много паметници на Васил Левски са правени в България и по света, за съжаление, обаче, не са много тези, които се запомнят. Този бюст-паметник е едно класическо решение, от тази гледна точка няма сензация, оригиналността трябва да дойде от това, което авторът е вложил при изработването на образа, надявам се да го е постигнал“, каза скулпторът.
Предстоят съгласувателни процедури в Министерството на културата.
Oborishte.bg