С „Парад на училищните знамена” бончевци отбелязаха 180 години от рождението на своя патрон

„Парад на училищните знамена”, под този надслов премина честването на 180 годишнината от рождението на Нешо Бончев на 14 януари. Предвождано от Духов оркестър „Делчо Радивчев”, шествието от учениците от училището, носещо името на видния панагюрец и възпитаници на всички панагюрски училища премина през места, свързани с Нешо Бончев- къщата, в която е роден, училището, в което учи и работи, и сега носи неговото име, старото училище „Д-р Лонг”, до ДКЦ, градското читалище „Виделина”, за построяването на което дарява земя, къщата на проф. Марин Дринов, близък приятел и партньор в науката, до градския парк, пред бюста на Нешо Бончев, място за памет и признателност.

Честването уважиха председателят на Общински съвет Христо Калоянов, кметът на община Панагюрище Никола Белишки, заместник-кметът Галина Матанова, представители на Исторически музей-Панагюрище, Общинска библиотека „Стоян Дринов”, директори на образователни институции.

Биографията на Нешо Бончев в кратце припомни Стела Дилова. Всички присъстващи заедно изпълниха химна на Нешо Бончев.

„Много съм радостен, защото за първи път от много години, с нас нашия юбилей ще отбележат всички училища в гр. Панагюрище, те са тук със своите школски знамена. Нешо Бончев е наш патрон и покровител, но той принадлежи и на Панагюрище, и на цяла България”, каза Георги Писков – преподавател по история в Средно училище „Нешо Бончев“. Той представи съобщение на тема „Нешо Бончев – живот в две империи”, с което върна присъстващите два века назад, когато се ражда Нешо Бончев в Панагюрище, какво се случва в двете империи, в които той живее. „Да се пише и говори за човек, който завинаги си е отишъл от този свят, и едновременно с това е останал в него е изключително отговорно и неимоверно трудно. Христо Ботев пише: Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира! Можем да продължим неговата мисъл, не умира и този, който оставя следа в културата на своя народ”, така започна съобщението си Писков и завърши отново с думите на Христо Ботев:”Българите са жадни за морал и талант. Нешо Бончев притежава талант, не му липсва и морал, затова ще бъде част от българската духовна история”.

В знак на признателност към делото на именития панагюрец бяха поднесени венци и цветя. По традиция цветя бяха поднесени и на бюст-паметника на съратника на Нешо Бончев проф. Марин Дринов.

 

Oborishte.bg

Сподели с приятелиShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedIn