31 май – Световен ден без тютюнопушене

Традиционно на 31 май Световната здравна организация отбелязва Световния ден без тютюнопушене.

Тази година мотото на деня е „Защитата на младите хора от намесата на тютюневата индустрия“. Световната здравна организация (СЗО) обявява за първи път Световния ден без тютюнопушене през 1988 г. Той се провежда в страни по целия свят, като целта е от една страна да се акцентира върху опасностите за здравето, свързани с употребата на тютюневи изделия, а от друга да се насърчат ефективни политики за намаляване на въздействието от употребата на тютюн.

Тревожни данни на СЗО показват, че през последните години, младите хора използват в по-висок процент електронни цигари спрямо възрастните. В световен мащаб около 37 милиона младежи на възраст 13 – 15 години използват тютюн.

В България по данни на НЦОЗА от Национално представително проучване, проведено през 2020 г. във възрастта от 10-19 г. над 40.0% от учениците са запалили първата си цигара на 14-15 години. Всеки шести е настоящ пушач, без значима разлика по пол. Интензивно, над 6 цигари дневно, изпушават над половината от учениците. Признаци на тежка зависимост (запалване на цигара веднага след сън) проявяват 20.0% от момчетата и 26.7% от момичетата от групата на пушачите, предимно във възрастта 15-19 години.

Почти всяко пето дете е настоящ пушач (пушили един и повече дни през последния месец), като относителният дял на момичетата е по-висок от този на момчетата (17.3% срещу 16.4%).

Всеизвестен факт е, че тютюнопушенето причинява 25% от всички видове рак и убива над 8 милиона души всяка година, но на пазара се предлагат ​​„нови“ и „по-безопасни“ продукти насочени основно към младите хора.

Oborishte.bg

Сподели с приятелиShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedIn